Bingo

Do online bingo trzeba szczęścia?

BingoMoże to cię zaskoczy, ale także w bingo można grać na internecie, należy ono do szerokiej oferty gier kasyn online. Właśnie wprowadzenie online bingo spowodowało wielkie zamieszanie. Na razie właściwie trudno przewidzieć, jak bardzo ta gra będzie popularna i ilu fanów zyska, jednak ze względu na początkowy zachwyt graczy, przepowiadamy jej świetlaną przyszłość.

Reguły tradycyjnego bingo pewnie już znasz, z pewnością jednak nie znasz różnic i zalet oraz wad jego internetowej wersji. Niniejszy artykuł jest podzielony na trzy części. We wstępnej części postaraliśmy się wytłumaczyć podstawowe zasady bingo. Druga część jest poświęcona różnicom pomiędzy grą w bingo online a tą tradycyjną, a w trzeciej postaramy się wytłumaczyć różnicę między grą w bingo z 75 piłeczkami, popularną zwłaszcza w Ameryce Północnej oraz wersją bingo z 90 piłeczkami, która występuje w Europie i częściowo w Australii.

Podstawowe zasady gry w bingo


Gra w bingo, tak samo jak wiele innych gier hazardowych opisywanych na naszym portalu, opiera się na szczęściu. Przebieg jest następujący: wybrana osoba (konferansjer) losuje piłeczki z numerami z jakiegoś naczynia i te numery później ogłasza. Gracze porównują numery te z zaznaczonymi na karcie. Karta ma 25 pól (5x5) i każde pole ma określony numer. Gracze kupują te karty przed rozpoczęciem gry. Pierwszy gracz, który na swojej karcie utworzy z wylosowanych numerów określony wzór, krzyczy „Bingo!“ i wygrywa! Przed rozpoczęciem gry każdy gracz – a mogą ich być setki – otrzymuje kartę z kratkami, w których znajdują się liczby. Każda gra w bingo jest niepowtarzalna i dlatego każdy gracz ma inną kartę i inne numery. Karty do gry w bingo zazwyczaj kupuje się, a numery są na nich podane w kratce 5x5, odpowiadające pięciu literom słowa B-I-N-G-O.

Typowa karta do gry w bingo składa się z 24 ponumerowanych pól i z jednego pola wolnego, gdzie gracz może dopisać dowolny numer z przedziału określonego dla poszczególnych liter. Liczby w kolumnie „B“ są w przedziale 1 do 15, w kolumnie „I“ 16-30, w kolumnie „N“ 31-45, w kolumnie „G“ 46-60 i w kolumnie „O“ 61-75.

Organizator musi na początku gry powiedzieć, jaki wzór (linia, patrz niżej) ma być na karcie utworzony, a następnie „konferansjer“ zaczyna losowo wyciągać piłeczki (zazwyczaj z jakiegoś naczynia - miski, wazonu, itp.). W chwili, gdy jakiś numer zostaje wylosowany, kładzie się go obok i nie może zostać ponownie użyty. Gracze słuchają, jakie numery są wybierane, szukają ich na swoich kartach, a jeżeli je tam znajdą, zaznaczają je. W sumie jedyna umiejętność potrzebna by grać w bingo, to zdolność znalezienia numeru i zaznaczenia go na karcie wystarczająco szybko, by zdążyć zauważyć następny numer lub być pierwszym, który krzyknie „bingo“! Konferansjer kontynuuje losowanie i wywołuje numery tak długo, aż jakiś gracz nie utworzy oczekiwanego wzoru i nie krzyknie. Umówione wzory mogą się wyraźnie różnić, ale do najbardziej popularnych należą: jedna linia/dwie linie (jedna lub dwie linie w polach, które zawierają wylosowane liczby) lub Full House (nazywana też pełną kartą/blackout/cover-all), który osiąga się, gdy zostaną zaznaczone wszystkie pola na karcie. Organizatorzy mogą być bardzo kreatywni podczas wyboru wymaganego wzoru. Może to być na przykład wzór w kształcie listu lub innego specyficznego kształtu. Zazwyczaj możliwe jest grać w bingo kilkoma kartami jednocześnie (za każdą trzeba płacić). Pierwszą nagrodą dla zwycięzcy bywa zwykle jackpot lub rzeczy materialne.

Online Bingo


Bingo online nie różni się bardzo od tradycyjnego, w sumie jest to ta sama gra, uzupełniona kilkoma „nowoczesnymi“ cechami. W bingo gra się stosunkowo prosto, a grać w bingo online jest właściwie jeszcze łatwiej, ponieważ by zacząć grać na internecie, wystarczy klika kliknięć.

Istnieją pewne różnice między tymi dwoma wariantami, pod wieloma względami online bingo jest jeszcze bardziej kuszące. Kasyno online używa generatorów liczb losowych. To taki sam rodzaj „maszyny“, jak ta używana do rozdawania kart w pokerze online oraz w innych grach hazardowych w Internecie. Podczas gry w bingo w kasynie online możesz użyć niektórych innych ciekawych funkcji, na przykład atrybutu „auto-daub“, który umożliwi ci automatyczne zaznaczenie wylosowanych numerów na karcie lub „najlepsze sortowanie kart“ (Best Card Sorting). To stosuje się, gdy grasz większą liczbą kart – karty są automatycznie sortowane według tego, która jest najbliżej bingo. Istnieje także możliwość czatowania z pozostałymi graczami podczas gry w bingo online.

Nagrody dla zwycięzcy w Internecie są różnorodne. Według nas, główną zaletą gry w bingo online jest fakt, że w online bingo można grać za darmo!

Bingo z 75 piłeczkami i z 90 piłeczkami


Istnieją dwa rodzaje bingo, z których mogą wybierać gracze na całym świecie. Bingo z 75 piłeczkami (karta 5x5 z wolnym polem) i bingo z 90 piłeczkami (karta 9x3). Oba warianty są bardzo popularne.

Bingo z 90 piłeczkami używa kart mających 3 rzędy oraz dziewięć kolumn. Każdy rząd zawiera pięć liczb, więc na każdej karcie jest ich 15. Pierwsza kolumna obejmuje liczby 1-10, druga 11-20, trzecia 21-30, i tak dalej aż do numerów 81-90 w dziewiątej kolumnie.

W bingo z 90 piłeczkami gra się zwykle w trzech fazach: jeden rząd, dwa rzędy i Full House. W grze ‘jeden rząd’ gracz musi wypełnić cały poziomy rząd na jednej karcie (zaznaczyć 5 liczb), natomiast gra dwóch rzędów wymaga wypełnienia dwóch rzędów na jednej karcie (=10 liczb). W końcu „Full House“ wymaga, by były wszystkie liczby zostały zaznaczone (= wszystkich 15), jak w przypadku normalnej gry „cover-all“ (wykryć wszystkie) z 75 piłeczkami. Nagrody z każdą fazą rosną, więc za Full House jest najwyższa nagroda.

Oceń artykuł

Najlepsze filmy

Karty, kości, pieniądze, emocje… Świat gamblingu jest po prostu fascynujący, dlatego nie raz znalazł drogę także na srebrny ekran.