Matematyka w pokerze

Matematyczne prawdopodobieństwo w pokerze: Kiedy i jak grać

Matematyczne prawdopodobieństwo w pokerze (pokerowa matematyka) jest bardzo ważna dla każdego gracza, a kto chce do pokera podchodzić naprawdę poważnie, powinien ją dobrze znać. Jest bowiem dobrze wiedzieć, kiedy ma się większą szansę wygranej, i zgodnie z tym obstawiać agresywniej. W tym właśnie pomaga matematyka w pokerze.

Ocenić sytuację od razu na podstawie kombinacji startowej, kiedy w rękę wpadnie na przykład as z królem, umie każdy początkujący, jednak gra się zazwyczaj rozstrzyga znacznie później. Dlatego trzeba obserwować i obliczać możliwość wystąpienia różnych kombinacji w grze i wygranej także po flopie (3 wspólnych kartach na stole) i po turnie (4 karty). Wszystkie karty, które nam w takiej chwili pasują do pożądanej kombinacji, a mogą się jeszcze na stole pojawić, nazywają się poker outs. Właśnie liczba outs kart w stosunku do łącznej ilości kart w talii (47 po flopie, 46 po turnie) powie nam, jaka jest nasza szansa na zyskanie banku. Szczegóły widać a tabelce:

Jak już mówiliśmy, liczba poker outs może być różnych sytuacjach inna. Czasami uratuje nas jedna jedyna karta, czasami pomóc może nawet dwadzieścia. Hazardzista.org przygotował kilka przykładów ukazujących możliwe kombinacje w grze i to, kiedy i jak nam matematyka w pokerze może pomóc.

Kombinacja startowa: Ks-Qs (król pik, dama pik)

Karty na flopie: Jh-10s-3d (walet kier, dziesiątka pik, trójka karo)

Analiza sytuacji: w ręku mamy dwie over karty, do tego straight draw (otwarty strit). Gdybyśmy chcieli osiągnąć tylko strita i dalszy efekt nas nie interesował, pasuje jeszcze 8 kart z talii (4 dziewiątki i 4 asy), mamy zatem 8 outs. Jeżeli zadowolimy się także wyższą parą, dodajemy kolejnych 6 outs (3 królowie, 3 damy), do tego jeszcze istnieje także teoretyczna możliwość pikowego koloru. Nasze szanse wygranej poruszają się zatem w obszarze między 31 a 54 procent.

Decyzja pokerzysty: Dużo zależeć będzie od pozycji przy stole i liczbie przeciwników. Jeżeli przeciw sobie mamy tylko jednego lub dwóch graczy, zagramy w tej sytuacji bardzo agresywnie i wybierzemy opcję bet (lub raise). Jeżeli graczy będzie więcej, lub znajdujemy się na złej pozycji, zadowolimy się wyrównaniem (call) i czekamy na turn.

Kombinacja startowa: 7h-6h (siódemka kier, szóstka kier)

Karty na flopie: 8h-9h-Ad (ósemka kier, dziewiątka kier, as karo)

Analiza sytuacji: Dwa kiery w ręku i kolejne dwa na flopie dają nam początek czystego pokera (straight flush draw), zwykły flush nam utworzy jakikolwiek kolejny kier, zwykłego strita (straight) z kolei jakakolwiek piątka czy dziesiątka – czyli razem 15 outs (piątka i dziesiątka kier liczą się oczywiście tylko 1x). Szansa wygranej wynosi 54 procent.

Decyzja pokerzysty: Dobry pokerzysta zagra tu agresywnie i postawi.

Kombinacja startowa: Ah-Kd (as kier, król karo)

Karty na flopie: Qd-Th-7s (dama karo, dziesiątka kier, siódemka pik)

Analiza sytuacji: tak samo jak w przykładzie numer jeden, także tutaj sytuacja nie jest jednoznaczna. Jeżeli naszym celem jest strit, mamy tylko 4 outs (dowolny walet). Ale as i król w ręku oznaczają możliwość bardzo wysokiej pary, możemy więc dodać kolejnych 6 outs (3 asy + 3 króle). Szansa na wygraną wynosi zatem gdzieś między niskim 16,5 aż po 38 procent. Znowu wiele zależy od liczby graczy i pozycji przy stole. Jeżeli jedno i drugie jest nie zbyt dogodne, nastawiaj się raczej na strita, a zatem na 4 outs.

Decyzja pokerzysty: Jeżeli został nam tylko jeden przeciwnik (maksymalnie dwóch), można rozgrywać tę kombinację po flopie, ale na pewno już nie po turnie. Na to szanse są za niskie.

Kombinacja startowa: Qs-Qh (dama pik, dama kier)

Karty na flopie: Ah-Kd-9s (as kier, król karo, dziewiątka pik)

Analiza sytuacji: Przed flopem mieliśmy co prawda obiecujące karty, po flopie jednak sytuacja zmieniła się gwałtownie. Jeżeli chcemy pokonać parę asów lub króli, w całej talii pozostają już tylko 2 damy, które nam pomogą, czyli jedynie 2 outs.

Decyzja pokerzysty: Jeżeli przeciwko nam nie gra ktoś, kto często blefuje, a my musimy decydować czy wyrównać stawkę, lepiej spasować. Chociaż jest to trudna decyzja, matematyczne prawdopodobieństwo w pokerze jest przeciw nam.

Oceń artykuł

Najlepsze filmy

Karty, kości, pieniądze, emocje… Świat gamblingu jest po prostu fascynujący, dlatego nie raz znalazł drogę także na srebrny ekran.