Kryterium Kelly’ego

Kryterium Kelly’ego: maksymalizuj zysk w blackjack

John kelly jrKryterium Kelly’ego (lub też strategia czy formuła) zostało po raz pierwszy opublikowane w roku 1956 przez Johna Kelly’ego w czasopiśmie Bell System Technical Journal, jako nowy system rozwiązujący problem hałasu przy telefonach długodystansowych. To ciekawe równanie jednak niedługo zainteresowało także graczy i miłośników zakładów, którzy mądrze wykorzystali możliwości maksymalizowania zysku ze swoich zakładów. Kryterium Kelly’ego można zastosować także w blackjacku.

Krótko mówiąc, chodzi o znalezienie najdogodniejszego procentu naszego kapitału, jaki należy postawić, by jak najbardziej maksymalizować spodziewany zysk. Przy znajomości kryterium Kelly’ego konieczna jest jednak również umiejętność liczenia kart, trzeba bowiem określić kurs wygranej i jej prawdopodobieństwo.

Kryterium kellyegoRównanie Kelly’ego ma zatem formę f=(b*p-q)/b. B to szansa na wygraną (przy zakładach sportowych wyrażana jako kurs), p to prawdopodobieństwo wygranej, a q to prawdopodobieństwo przegranej, lub też niewygranej, w naszym przypadku w blackjacku jest ono równe 1-p. F to optymalny procent kapitału do postawienia.

Zademonstrujemy to na przykładzie. Dajmy na to, że prawdopodobieństwo wygranej wynosi 60%, czyli p=0,6, zatem q=1-p=0,4. Jeżeli rozważamy równy kurs, tzn. 1:1, to b=1. A nam wychodzi (1*0,6-0,4)/1=0,2. Z tego wynika, że najlepiej będzie postawić 20% naszego kapitału.

Trzeba także powiedzieć, że kryterium Kelly’ego (tak samo, jak i inne systemy gry) nie zagwarantuje nam zysku. Zagwarantuje nam jedynie to, że jeżeli wygramy, nasza aktualna wygrana będzie jak najwyższa. Kryterium Kelly’ego nie zagwarantuje także, że nie przegramy. Zagwarantuje jednak, że całkowicie zminimalizujemy możliwość utraty całkiem wszystkich pieniędzy. Także dlatego stosuje się je także w biznesie i przy różnego rodzaju transakcjach.

Jeżeli kryterium Kelly’ego stosuje się właściwie i długoterminowo, obliczono, że w dalszym horyzoncie czasowym zwiększy nasz zysk z kasyna o nawet 9 procent. Z drugiej strony istnieje jednak 33-procentowa szansa, że stracimy połowę kapitału zanim zdołamy go podwoić.

Oceń artykuł

Najlepsze filmy

Karty, kości, pieniądze, emocje… Świat gamblingu jest po prostu fascynujący, dlatego nie raz znalazł drogę także na srebrny ekran.