Online Poker

Jak grać w online pokera? hazardzista.org cię nauczy

Naucz się grać w pokera

- Zasady gry karcianej texas hold em poker
- Terminologia używana w grze texas holdem poker
-
Przebieg gry texas holdem oraz struktura zakładów
-
Wygrywające kombinacje w grze texas hold em poker
-
Strategia i prawdopodobieństwo w grze texas holdem poker

Texas holdem poker to bez wątpienia najpopularniejsza odmiana gry w pokera, nie tylko w internecie, ale i w realnym pokerowym świecie. Ośmielamy się nawet twierdzić, że został najpopularniejszą grą karcianą na świecie. Telewizyjne transmisje pokerowych turniejów w ostatnio jeszcze zwiększyły popularność tej odmiany pokera. Naucz się grać w pokera z Hazardzista.org. Zanim wytłumaczymy ci reguły pokera, chcielibyśmy najpierw wyjaśnić, dlaczego właśnie texas holdem poker online jest tak popularny.

1. Jest bardzo łatwo nauczyć się gry w holdem – podstawowe zasady są proste, dlatego nawet początkujący gracz znajdzie w grze przyjemność.
2. Trudno jest texas holdem dobrze opanować – chociaż zasady są proste i pojmiesz je w klika minut, całkowite opanowanie gry (taktyka, schematy) może trwać całe życie.
3. Holdem poker jest relatywnie szybki – czyli zagrasz więcej razy.
4. Wygrywają najlepsi – doświadczeni gracze, którzy znają różne taktyki, mają większe szanse na wygraną.
5. Szczęście także odgrywa swoją rolę – jako że mogą wygrać jakiekolwiek dwie karty, początkujący zazwyczaj trzymają karty dłużej, niż powinni. Czasami mogą mieć szczęście, jednak na dłuższą metę jednak wygrywać będą ich bardziej doświadczeni koledzy.
6. Holdem jest emocjonujący – jako że w grze jest pięć kart wspólnych, można texas holdem uważać za bardziej „towarzyski“, daje więcej miejsca na blef i wspólną komunikację.

Reguły gry karcianej texas hold em poker


Gra texas holdem poker zaczyna się od tego, że dealer zdaje każdemu graczowi dwie karty odwrócone obrazkiem w dół. Później gra może być kontynuowana przez trzy rundy, dopóki dealer nie rozda pięciu kart wspólnych (community cards). Każdy gracz może wraz ze swoimi kartami (dwie karty w ręce) użyć którejkolwiek karty z wyłożonych pięciu. Po pierwszym rozdaniu dwóch kart, dwaj gracze siedzący na miejscach „ciemnych” (blind – patrz niżej) muszą postawić ustaloną kwotę zanim jeszcze swoje karty zobaczą. Pozostali gracze patrzą na swoje karty (bez konieczności obstawiania), decydują się, czy chcą kontynuować grę i wyrównują ustaloną kwotę (call).

Kwota może zostać podbita, jeżeli któryś z graczy przed nim podwyższył stawkę, podbiją ją oni sami (raise) lub spasują (fold).
Jak tylko gracze, którzy chcą kontynuować grę, wyrównają stawkę w ciemno (blind) lub ewentualne podbicia, zaczyna się kolejna runda i dealer odkłada jedną kartę z talii na bok (burn card) oraz wykłada na stół trzy karty wspólne (community cards), tak zwany flop. Kolejna runda zaczyna się tak, że gracz na pozycji małej ciemnej (small blind – gracz, który musiał postawić tylko połowę ustalonej kwoty przed zobaczeniem kart) obstawia jako pierwszy. W tej fazie każdy gracz może zaczekać – check (czyli nie stawiać), ale tylko w wypadku, jeśli żaden z pozostałych graczy nie podbił stawki (lub nikt jeszcze przed nim w tej rundzie nie stawiał).

W każdej z obu rund finałowych (turn i river) dealer wykłada jedną kartę wspólną. Układ stawek się powtarza. Każdy z graczy pozostających w grze przez obie finałowe rundy (aż do river) musi pokazać swoje karty (showdown), a gracz z najlepszymi kartami wygrywa.

Terminologia używana w grze texas holdem poker


Blinds (stawki w ciemno) – w grze texas holdem są dwie pozycje blind: duża ciemna (big blind) i mała ciemna (small blind). Gracz na pozycji big blind musi postawić całą kwotę niższego z limitów (tak zwany lower limit) ustalonych dla gry. Gracz na pozycji small blind stawia połowę niższego limitu. Obaj robią to jeszcze zanim zobaczą swoje karty. Aby gracz nie będący na pozycji blind (czyli za nimi) wszedł do fazy flop (odkrycia trzech kart wspólnych), musi co najmniej wyrównać stawkę w wysokości big blind.

Community cards – maksymalnie pięć kart wyłożonych nominałem do góry, usytuowane na środku stołu, by wszyscy je widzieli. Takie karty nazywają się flop (pierwsze trzy karty), turn (czwarta karta) i river (piąta karta). Gracze mogą użyć dowolnej ilości tych kart przy konstruowaniu swojego ostatecznego układu pięciu kart.

Dealer – nie mylić z osobą, która rozdaje i tasuje karty. Dealer to ostatnia pozycja w prawo od blinds i w przypadku holdem jest to pozycja najbardziej korzystna, ponieważ daje graczowi możliwość śledzenia, co zrośli pozostali, zanim przyjdzie jego kolej, tzn. zawsze wyrównuje jako ostatni.

Hole cards – w grze texas poker graczom rozdawane są dwie karty nominałem do dołu. Takie karty nazywają się hole cards. Te dwie karty powinien widzieć tylko gracz i nikt inny (jeśli się jednak zdarzy, że przeciwnik jest na tyle nieroztropny, by swoich kart nie schować, żadna zasada nie zabrania spojrzenia w nie). Możesz użyć obu kart, jednej, lub żadnej z nich przy budowaniu układu pięciu kart (dwie twoje + trzy na stole lub na przykład jedna twoja i cztery na stole).

Limit – jest to określona kwota, której gracz nie może przekroczyć w zakładach, ale również nie może postawić mniej. Zwykle są dwa typy limitów: limit niższy (lower limit), czyli najmniejsza kwota, jaką może gracz postawić, oraz upper limit, czyli najwyższa kwota, jaką gracz może postawić. Wszystkie gry w texas holdem poker online zawsze mają ustalony lower limit. Co więc różni gry z limitem i bez limitu? W grze bez limitu nie ma ustalonego górnego limitu, a dolny limit zwiększa się regularnie. W no limit texas holdem pokerze możesz, gdy tylko przypada twoja kolej, postawić wszystko (zwykle w żetonach), chodzi o tak zwane ALL-IN (stawiam wszystko).

Przebieg gry texas holdem oraz struktura zakładów


1. krok: Wybiera się dealera gry – online poker zazwyczaj używa automatycznego systemu do wybrania dealera. Ta pozycja jest w pokerze kluczowa, dlatego po każdej rundzie przesuwa się w kierunku wskazówek zegara, żeby każdy gracz dostał taką samą szansę. Często się zdarza, że przy pustym stole dealerem zostaje ten, kto właśnie przyszedł, ale w wypadku przyjścia większej liczby graczy jednocześnie, dealera ustala losowo software.

2. krok: Stawki w ciemno (blinds) – aby zapewnić w każdej grze jakąś akcję, dwaj gracze muszą obstawić w ciemno (blinds) na początku każdej rundy. Ci gracze nie widzą wcześniej własnych kart, stąd właśnie nazwa „blinds” (blind znaczy po angielsku ślepy). Gracz na lewo od dealera stawia małą ciemną – small blind, równą połówce niższej stawki w grze. Gracz na lewo od pozycji small blind wkłada dużą ciemną – big blind, równą lower limit. Na przykład w grze z limitem 2-4$, mała ciemna równa jest 1$, a duża ciemna 2$. W grach pot-limit i no-limit ustalony jest tylko lower limit, który w ciągu gry regularnie rośnie.

3. krok: Zostają rozdane hole cards – po wpłaceniu blinds rozdaje się pierwsze dwie karty. Każdy gracz otrzymuje dwie karty obrócone nominałem w dół.

4. krok: Zaczyna się pierwsza runda obstawiania – zakłady zaczynają się od gracza obok pozycji big blind i idą dalej wokół stołu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każdy gracz może „czekać“ (check – można wyrazić także samym stuknięciem ręką w stół), spasować (fold), wyrównać (call) lub podbić (raise) w zależności od swojej pozycji i reakcji pozostałych graczy. Już w tej rundzie gra może się zakończyć, jeżeli ktoś postawi kwotę, której nikt nie wyrówna. Tylko jeżeli przynajmniej dwóch graczy wyrówna stawkę (czyli pozostali spasowali – fold), gra przechodzi do fazy flop.

5. krok: Zostaje rozdany flop – trzy odkryte karty zostają wyłożone na środek stołu. Karty te nazywają się „flop“ i są to pierwsze trzy karty wspólne, dzielone przez wszystkich graczy przy stole.

6. krok: Zaczyna się druga runda obstawiania. Przebiega tak samo, jak pierwsza. I znowu gra może zakończyć się już w tej rundzie, i to nawet bez pokazywania kart. Jeżeli co najmniej dwóch graczy wyrówna stawki lub wszyscy gracze będą czekać, następuje kolejna runda i wyłożony zostaje turn.

7. krok: Zostaje rozdany turn – po drugiej rundzie obstawiania na środek stołu wyłożona zostaje czwarta karta wspólna, także odkryta. Następuje trzecia runda obstawiania.

8. krok: Zaczyna się trzecia runda obstawiania – przebiega zupełnie tak samo, jak pierwsza i druga. Jeżeli gra nie zakończy się w tej rundzie (spełnieniem tym samych warunków, co wcześniej), wyłożony zostaje river.

9. krok: Wykłada się river – jest to piąta i zarazem ostatnia karta wspólna. Nazywa się river, a po niej następuje ostatnia czwarta runda obstawiania.

10. krok: Zaczyna się czwarta runda obstawiania – ostatnia faza ma przebieg identyczny jak runda trzecia, druga oraz pierwsza. Jeżeli w tej rundzie gracze wyrównają stawki lub też „checkują“, następuje showdown.

11. krok: Pokazanie kart (showdown) – po ostatniej rundzie obstawiania gracze odkrywają dwie „ukryte“ karty i ustala się, który układ pięciu kart jest najlepszy. Do utworzenia takiego układu gracz może wykorzystać swoje dwie karty oraz karty wspólne. Gracz z najlepszymi kartami wygrywa pulę (pot).

Jeżeli gracze mają takie same karty, pulę dzieli się odpowiednio (jeżeli podczas gry grało więcej graczy i niektórzy z nich weszli na przykład all-in, może być więcej możliwości dzielenia wygranej). W bardzo rzadkich przypadkach, gdy najlepszy układ tworzy pięć kart wspólnych, pula zostaje podzielona między wszystkich graczy, którzy dotrwali do fazy pokazania kart (showdown). Jeżeli nie masz dobrych kart i prawdopodobnie przegrasz, a nie chcesz pokazywać kart pozostałym, nie musisz (w tym wypadku jednak przegrywasz automatycznie), jednak zawsze jest możliwe, że możesz mieć karty lepsze niż przeciwnik, który także nie ma „nic“. Później zależy to już od taktyki w konkretnej grze. Może na przykład blefowałeś w konkretny sposób w którejś z rund i nie chcesz umożliwić przeciwnikom analizy tego pokazaniem kart. Ostatni gracz, który postawi lub podbije stawkę (raise) pokazuje karty przy showdown jako pierwszy (lecz z punktu widzenia wyniku to nieważne, chodzi tylko o ewentualne nerwy i zabawę pozostałych).

12. krok: Zaczyna się nowa gra – po zakończeniu gry, kiedy zwycięzca weźmie pulę (pot), pozycja dealera przesuwa się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i rozpoczyna się nowa gra.

Wygrywające kombinacje w grze texas hold em poker


Zwycięzcą gry texas hold em poker jest gracz mający posiada najlepszą kombinację pięciu kart, złożoną z wykorzystaniem jakiejkolwiek ilości kart własnych i wspólnych (community). Poniżej przedstawiono kombinacje wygrywające, w kolejności od najwyższych do najniższych, a do każdej kombinacji podano przykład.

Poker krolewskiPoker Królewski (Rogal Flush)
Układ nie do pokonania: strit w kolorze z asem jako najwyższą kartą.

PokerPoker (Straight Flush):
To znaczy strit, w którym pięć kart jest w tym samym kolorze.

KaretaKareta (Four of a Kind / Quads):
Cztery karty tej samej wartości.

FullFull (Full House):
Trzy karty tej samej wartości i dwie też inne takiej samej wartości. Jeżeli więcej graczy ma fulla, wygrywa ten, który ma trójkę z najwyższych kart

KolorKolor (flush):
Pięć kart tego samego koloru. Jeżeli więcej graczy posiada flush, wygrywa kombinacja zawierająca najwyższą kartę (karty).

StritStrit (Straight):
Pięć kart o wartości idącej po sobie. Karty mogą być jakiegokolwiek koloru. As może posłużyć jako karta najwyższa (10, J, Q, K, A) albo najniższa (A, 2, 3, 4, 5).

TrojkaTrójka (Three of a Kind / Set:
Trzy karty tej samej wartości.

Dwie paryDwie pary (Two Pair):
Jeżeli dwóch graczy ma po dwie pary, wygrywa posiadacz najwyższej pary. Jeżeli gracze mają najwyższe pary tej samej wartości, wygrywa ten, którego druga para ma wyższą wartość. Jeżeli obaj gracze mają obie pary tej samej wartości, wygrywa ten, który posiada wyższą piątą kartę.

Jedna para (One Pair):
Dwie karty tej samej wartości. Jeżeli dwóch graczy ma takie same pary, wygrywa ten, który ma najwyższą z pozostałych kart.

Najwyzsza kartaWysoka karta (High Card):
Jeżeli nie wystąpi żadna z powyższych kombinacji, wygrywa układ z najwyższą kartą (lub kolejną najwyższą).

Zaciekawił cię poker i masz ochotę grać w pokera online, ale nie jesteś pewien, czy zapamiętałeś wszystkie zasady? Skorzystaj z możliwości zagrania w pokera online za darmo. Większość pokerowych portali oferuje taką możliwość, więc czemu nie spróbować? Nie tylko przećwiczysz zasady pokera, ale i zyskasz cenne doświadczenia, zadomowisz się w tym specyficznym środowisku i nie będziesz potem popełniał zbędnych błędów. Jest to bardzo proste, wystarczy odwiedzić jakikolwiek pokerowy salon. Hazardzista.org naprawdę poleca najpierw zagrać w online pokera za darmo (patrz nasze recenzje), a dopiero potem stawiać własne pieniądze

Oceń artykuł

Siedem Przykazań Pokera
Jeżeli nie wiesz, jak się nauczyć grać, wypróbuj naszych Siedem Przykazań Pokera. Nowicjusz musi kierować się podstawowymi zasadami, a osiągnie sukces.
Kombinacje startowe w pokerze
Opanowanie zasad i podstaw gry texas holdem poker wcale nie jest trudne. Z czasem każdy gracz swoje umiejętności następnie poprawia i doskonali. Początkującym,.
Matematyka w pokerze
Matematyczne prawdopodobieństwo w pokerze nam powie, jak się zachować w trudnych sytuacjach w grze. Kombinacje startowe i karty na flopie mówią wiele.
Gra na flopie
Trzy karty na stole, to właśnie jest chwila, kiedy rozstrzyga się cała gra. Przeczytaj nasze rady dla pokerzystów i naucz się, jak grać na flopie.
Typy pokerzystów
W pokerze istnieje wiele stylów gry, na przykład poker agresywny albo tight poker. HZ nauczy cię, jak rozpoznawać różne typy pokerzystów.
Gra przed flopem – ocena
Gra przed flopem to jedna z kluczowych faz texas holdem pokera. Dobrze wiedzieć, kiedy z daną kombinacją kart spasować, a kiedy podbić stawkę.
Czytanie przeciwników
Pokerowy read oznacza czytanie przeciwników pokerze, czyli ich kart. Musimy w nim oceniać typy pokerzystów i ich pozycję przy stole.
Najlepsze filmy

Karty, kości, pieniądze, emocje… Świat gamblingu jest po prostu fascynujący, dlatego nie raz znalazł drogę także na srebrny ekran.