Gra przed flopem – ocena

Gra przed flopem – ocena kombinacji wyjściowej

Jak już tłumaczyliśmy na Hazardzista.org w artykule o kombinacjach wyjściowych kart, to, co dostaniesz do ręki jest ważne rzez całą grę. Nie będziemy zatem wracać do opisu poszczególnych grup kombinacji kart, ale wprost powiemy sobie, jak powinna wyglądać gra przed flopem.

Hazardzista.org spróbuje zasugerować, kiedy dobrze jest spasować, a kiedy z kolei rozważać o podbiciu stawki. Polecamy jednocześnie używać tabelki wyjściowych kombinacji kart.

Grupa A


Siedem najsilniejszych kombinacji kart, które pokazuje pierwsza grupa, nadaje się do rozgrywki z każdej pozycji przy stole. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje karty są w ogóle najsilniejszą kombinacją w grze, dlatego nie wahaj się obstawić (bet) lub podbić stawki (raise).

Może mówisz sobie, że grać agresywnie mając na przykład A-K albo J-J nie musi być najlepiej i boisz się, że na flopie do asa czy króla nic już nie dojdzie, albo przeciwnie, ktoś przebije twoją parę waletów. Gra przed flopem polega jednak na tym, żeby na swoją silną kombinację kart postawić jak najwięcej. Wyrównają zazwyczaj tylko słabsze kombinacje, i właśnie na tym zyskasz. Agresywna gra jest zatem zdecydowanie na miejscu.

Grupa B


Gra przed flopem z grupą A jest bardzo prosta, gorzej to wygląda z drugą grupą. Tutaj już musisz pomyśleć także o pozycji, na której znajdujesz się przy stole, co może być kluczowa kwestią.

Pozycja na początku (EP) – chociaż siedzisz zaraz na początku gry, wybierz raise, o ile żaden z graczy przed tobą nie podbił stawki. Jeżeli za to któryś z przeciwników wybrał już reraise, spokojnie wyrównaj (call) i poczekaj na flopa.

Środkowa pozycja (MP) – tak samo jak przy pozycji na początku podbijaj stawkę, o ile przed tobą nikt jeszcze nie obstawił. Jeżeli za to stawka była już podbita, należy się zastanowić, ile razy to się stało. Jeżeli było już stawek trzy albo więcej, prawdopodobnie ze swoją kombinacją z grupy B nie masz szans i lepiej będzie spasować (fold).

Ważny jest także styl gry gracza, który podbijał stawkę. Dlatego dobrze jest wszystkich graczy przy stole nieustannie obserwować i mieć o nich pojęcie. Jeżeli przeciw nam stoi gracz loose, dobrym wyborem będzie ponowne podbicie stawki (reraise). Jeżeli z kolei jest to gracz tight, lepiej spasować. Jeżeli nie jesteś dość pewien swojego pokerowego readu (czytaniem przeciwnika), lepiej wybieraj fold zamiast niepotrzebnie wyrównywać (call) albo myśleć o podbiciu stawki.

Pozycja na końcu (LP) – z końcowej pozycji gra się oczywiście najlepiej. Większość graczy już swoje ruchy zrobiła, dlatego masz bardzo dobre pojęcie, jak reagowali i co mniej-więcej będą mieli w ręku. Możesz więc wybierać między kilkoma możliwościami. Jeżeli nie było żadnych stawek, możesz także wybrać check i spojrzeć na flop za darmo. Tak samo jak na pozycji środkowej możesz także przeprowadzić bet, raise, call czy spasować, jednak w zależności od tego, co się działo przedtem. Bo twoim najczęstszym wyborem będzie raise.

Grupa C


Jeżeli grupa B jest trudna do grania przed flopem, to grupa C jest jeszcze bardziej skomplikowana. Twoja wyjściowa kombinacja kart nie jest za dobra, także nie pozostaje ci nic innego, jak tylko polegać na flopie i na dalszych kartach, które dopełnią potrzebną kombinację (drawing hands). Może się zatem stać, że skompletujesz strita (straight), kolor (flush) albo trójkę, jednak zazwyczaj przeciwnikom wystarczy przeciw tobie nawet jedna para w ręku. Kombinację kart z grupy C trzeba zatem rozgrywać bardzo ostrożnie, początkującym w ogóle się tego nie poleca. Znowu dużo zależy od twojej pozycji.

Pozycja na początku (EP) – Jeżeli siedzisz na samym początku stołu, nie ma sensu w ogóle grać z kombinacją kart z grupy C. Spasować z kartami, które nie są parą, jest konieczne, z para dobre jest starać się dojść przynajmniej do flopa.

Środkowa pozycja (MP) – Jeżeli siedzisz na środkowej pozycji i ktoś przed tobą już znacznie podbijał, znowu lepiej jest spasować. Jeżeli gracze przed tobą stawiali niewiele (limp), znowu próbuj dojść przynajmniej do flopa. A jeżeli nie podbijał w ogóle nikt, nie wahaj się podbić sam. Często się zdarza, że wszyscy pozostali spasują i ty za darmo zgarniesz pulę.

Pozycja na końcu (LP) - Na końcowej pozycji działa się podobnie, jak na środkowej. W przypadku dużej stawki przed tobą pasuj. Jeżeli przed tobą siedzą sami limpersi, wybieraj między call a raise. Znowu w zależności od liczby graczy przed tobą, ich stawek i stylów gry.

Oceń artykuł

Najlepsze filmy

Karty, kości, pieniądze, emocje… Świat gamblingu jest po prostu fascynujący, dlatego nie raz znalazł drogę także na srebrny ekran.