Poker Strategia i prawdopodobieństwo

Strategia i prawdopodobieństwo w grze poker online

Znasz już zasady najpopularniejszego wariantu pokera, texas holdem. Teraz chcielibyśmy zapoznać cię z podstawowymi strategiami pokera oraz prawdopodobieństwem w grze w texas holdem poker. Tutaj znajdziesz tylko podstawowe informacje, kolejne znajdziesz z opisach poszczególnych strategii.

- 7 Przykazań Pokera
- Kombinacje startowe i blindy
- Matematyczne prawdopodobieństwo w pokerze
- Jak czytać przeciwników
- Gra przed flopem

Strategie


Strategia jest w grze w texas holdem poker niezwykle ważna, bo gra w pokera nie zależy wyłącznie od przypadku, ale przede wszystkim od umiejętności. Znajdziesz mnóstwo strategii pokera dla początkujących i dla zawodowców. Nawet jako początkujący gracz w pokera powinieneś znać przynajmniej podstawowe strategie. Jednak zajmij się nimi dopiero po tym, jak będziesz miał pewność, że znasz doskonale zasady texas holdem pokera.

Ta najbardziej podstawowa strategia pokera dotyczy twojej pozycji w grze (oddalenia od dealer button). Jak już zostało powiedziane w dziale Naucz się grać w pokera, pozycja dealera przesuwa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara przy każdym rozdaniu kart. Gracz znajdujący się na tej pozycji obstawia jako ostatni (z wyjątkiem pierwszej rundy). W pokerze jest zazwyczaj najlepiej grać jako ostatni, bo wtedy wie się, jak zagrali przeciwnicy i można podjąć lepszą decyzję. W grze z dziesięcioma graczami rozróżnia się następujące trzy pozycje podstawowe: early position – 3-4 graczy na lewo od dealera, late position – pozycja dealera i dwóch graczy na prawo od niego, middle position – wszystkie pozostałe.

W grze w pokera nie chodzi tylko o twoje karty, ważne są także inne rzeczy. Zawsze należy rozważyć, na jakiej pozycji się znajdujesz, jeszcze zanim postawisz. Początkujący gracze popełniają zazwyczaj ten błąd, że grają nawet słabymi kartami. Jeżeli masz świadomość swojej pozycji, nie będziesz dalej grał każdymi kartami, ale kiedy już grać będziesz, to znacznie agresywniej. Taka taktyka pokera jest bardzo prosta, ale jednocześnie bardzo skuteczna.

Przykład: jesteś na early position obok big blind i dostałeś asa i waleta w różnych kolorach. Początkujący gracz prawdopodobnie by wyrównał. W grze z dziesięcioma graczami masz jesteś jednak na bardzo słabej pozycji. Jeżeli jednak masz takie same karty i znajdujesz się na pozycji dealera, możesz spokojnie obserwować wszystkich przeciwników i podjąć decyzję na podstawie ich zachowania. Jeżeli na przykład ktoś wejdzie all-in, zaoszczędzisz sobie big blind. Za to jeżeli wszyscy złożą karty i zostaną tylko gracze na pozycjach blind, możesz grać agresywnie, by pozostali spasowali, pozwalając ci wygrać ich stawki w ciemno.

Prawdopodobieństwo


Dlaczego w ogóle trzeba znać prawdopodobieństwo w pokerze? Jeżeli otrzymałeś konkretne karty i znasz prawdopodobieństwo, dużo łatwiej ci będzie zadecydować, czy wyrównać, obstawić lub podbić stawkę, czy dla odmiany czekać lub spasować. A jeżeli potrafisz podjąć właściwą decyzję, wygrywasz więcej i częściej niż przedtem, a w razie przegranej tracisz mniej.

Prawdopodobieństwo w grze w texas holdem poker na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowane. Jednak wystarczy, kiedy zapamiętasz kilka prostych zasad pokera. Zawsze, kiedy podejmujesz decyzję, czy postawić, zadaj sobie następujące pytanie: „Czy szanse są po mojej stronie?“.

Musisz wziąć pod uwagę także wysokość ewentualnej wygranej. Na przykład w grze jeden na jednego, gdzie szanse są 50% - czyli 1 do 1, stosunek wypłaty 3:1, opłaci się grać dalej. Jeżeli postawisz jednego dolara, możesz wygrać 3 dolary. Gdyby jednak wygrana była mniejsza niż 1$, szanse po twojej stronie nie będą.

Ten przykład jest bardzo prosty. Gra w texas holdem poker online jednak zazwyczaj obejmuje więcej niż dwóch graczy i konieczne jest najpierw poćwiczyć prawdopodobieństwo, zanim je opanujesz. Czy grasz w texas holdem poker online, czy w inny wariant pokera, nieustannie zgaduj, jakie karty mają pozostali gracze i jak będzie się rozwijać gra. Dobrzy gracze od złych różnią się głównie tym, że zgadując obliczają prawdopodobieństwo.

Liczenie prawdopodobieństwa ma dwie fazy – prawdopodobieństwo banku i prawdopodobieństwo kart. Prawdopodobieństwo banku to stosunek wartości banku i twojej stawki. Jeżeli, na przykład, w banku jest 20$, a twoja stawka wynosi 2$, prawdopodobieństwo banku wynosi 10:1. Także z 2$ masz szansę wygrać 20$. W grze w texas holdem poker nie starczy jednak znać tylko prawdopodobieństwo banku. Musisz znać także prawdopodobieństwo swoich kart, które odzwierciedla twoje szanse na to, że będziesz miał wygrywająca kombinację. Wychodzi się z ilości outs (wciąż nierozdane karty, z którymi możesz stworzyć jakąś wygrywająca kombinację), podzielone przez liczbę pozostałych kart.

Przykład: Masz dwa kiery i chcesz ułożyć kolor. Po flopie na stole leżą także dwa kiery. Liczba kierowych kart w talii to je 13, 4 już mamy. Masz 9 „outs“, że dostaniesz pożądaną kombinację kart. W pakiecie pozostaje 46 kart (52-2 twoje-4 wspólne; kart przeciwników nie znasz, więc nie bierzesz ich pod uwagę) - to znaczy 9:46, co odpowiada około 0,19 %. Prawdopodobieństwo kart wynosi 1/0,19-1 do 1, czyli koło 4,1:1.

Gdy tylko znasz oba prawdopodobieństwa, należy zastosować następującą zasadę pokera: Jeżeli prawdopodobieństwo banku jest wyższe, niż prawdopodobieństwo kart, należy stawiać. W dłuższym czasie na pewno wygrasz. W naszym przypadku warunek ten został spełniony.

Przykład ten jest ważny dlatego, żebyś sobie uświadomił, jak obliczać prawdopodobieństwo. Oczywiście istnieje także prostszy sposób, nadający się do zastosowania przede wszystkim w grze w texas holdem poker online. Są to różnego rodzaju kalkulatory prawdopodobieństwa, zwane na przykład Texas Holdem Odds Calculator.

Chociaż po przeczytaniu tych informacji może wydawać ci się wszystko jasna, w samej grze może to wyglądać inaczej. Dlatego polecamy najpierw poćwiczyć strategie pokera i prawdopodobieństwo w grze w pokera za darmo. Gra w pokera na internecie ma tę zaletę, że możesz grać w texas holdem poker za darmo jak długo zechcesz. Większość salonów pokerowych online oferuje taką możliwość. Jest to bardzo proste, wystarczy odwiedzić jakiś salon gry w pokera, zarejestrować się i ściągnąć texas holden poker software do komputera (za pomocą przycisku download texas holdem poker). Taktykę pokera znakomicie ćwiczy się na sieci, można tu też wypróbować najróżniejsze kalkulatory prawdopodobieństwa i nauczyć się z nich korzystać. Dopiero kiedy będziesz już całkiem pewien, że doskonale znasz zasady texas holdem pokera, podstawowe strategie pokera i wiesz co nieco o prawdopodobieństwie, zacznij grać na pieniądze.

Oceń artykuł

Siedem Przykazań Pokera
Jeżeli nie wiesz, jak się nauczyć grać, wypróbuj naszych Siedem Przykazań Pokera. Nowicjusz musi kierować się podstawowymi zasadami, a osiągnie sukces.
Kombinacje startowe w pokerze
Opanowanie zasad i podstaw gry texas holdem poker wcale nie jest trudne. Z czasem każdy gracz swoje umiejętności następnie poprawia i doskonali. Początkującym,.
Matematyka w pokerze
Matematyczne prawdopodobieństwo w pokerze nam powie, jak się zachować w trudnych sytuacjach w grze. Kombinacje startowe i karty na flopie mówią wiele.
Gra na flopie
Trzy karty na stole, to właśnie jest chwila, kiedy rozstrzyga się cała gra. Przeczytaj nasze rady dla pokerzystów i naucz się, jak grać na flopie.
Typy pokerzystów
W pokerze istnieje wiele stylów gry, na przykład poker agresywny albo tight poker. HZ nauczy cię, jak rozpoznawać różne typy pokerzystów.
Gra przed flopem – ocena
Gra przed flopem to jedna z kluczowych faz texas holdem pokera. Dobrze wiedzieć, kiedy z daną kombinacją kart spasować, a kiedy podbić stawkę.
Czytanie przeciwników
Pokerowy read oznacza czytanie przeciwników pokerze, czyli ich kart. Musimy w nim oceniać typy pokerzystów i ich pozycję przy stole.
Najlepsze filmy

Karty, kości, pieniądze, emocje… Świat gamblingu jest po prostu fascynujący, dlatego nie raz znalazł drogę także na srebrny ekran.