Problem soft 17

Strategie blackjacka – Problem z soft 17

Chociaż blackjack wydaje się na pierwszy rzut oka całkiem prostą kasynową grą, także w niej można się spotkać z ciekawymi sytuacjami, przy których czekają nas trudne decyzje. Jedną z nich jest problem soft 17 w blackjacku, czyli sytuacja, gdy as może się liczyć i jako 11, i jako 1. istnieją bowiem różne zasady blackjacka, w których przy soft 17 dealer musi w blackjacku działać na różne sposoby. Z tego potem wynikają także odpowiednie strategie blackjacka. Nie zaszkodzi tu przypomnieć, co to właściwie jest „hard 17 w blackjacku“ i „soft 17 w blackjacku“. Termin „hard 17“ oznacza sytuację, w której dealer (lub gracz) ma w ręku taką sumę 17 punktów, która albo w ogóle nie zawiera asa, albo go zawiera, ale można mu przypisywać tylko wartość 1 (przy 11 punktach przekroczyłoby się już 21). Tutaj wielkiego problemu jeszcze nie ma, przy hard 17 w blackjacku dealer nigdy nie dobiera karty.

Bardziej skomplikowane jest to przy „soft 17 w blackjacku“, gdzie zasady często się różnią. Chodzi o sytuację, w której 17 dealera zawiera, co prawda, asa, którego aktualnie liczy się jak 11 punktów, jednak przy kolejnej karcie (jeżeli dealer rzeczywiście ją dobierze) może się z tego stać 1 punkt. Strategie blackjacka w takich przypadkach w dużym stopniu zależą od zasad. W niektórych wersjach blackjacka dealer przy soft 17 czeka i nie dobiera, a w innych dla odmiany owszem, co daje mu duże korzyści. Weźmy przykładową sytuację, kiedy dealer ma A+6, czyli soft 17. Zasady blackjacka mówią, że ma dobrać kolejną kartę. Jeżeli dostanie kolejną szóstkę, dawałoby to już 23, zmienia więc wartość asa na 1 i dobiera jeszcze raz. Dostanie na przykład siódemkę i nagle ma całkiem przyzwoite 20.

Jak już powiedziano, także dalsze strategie blackjacka zależą zasad określających, co dealer robi przy soft 17 w blackjacku. Różnica ta jest istotna na przykład w sytuacji, gdy gracz ma tymczasową sumę punktów 9, a dealer ma wspomniane przed chwilą soft 17. Gdyby musiał czekać, graczowi bardzo się opłaci podwoić stawkę. Ale jeżeli dealer dobierze jeszcze kartę, należy zadowolić się zwykłą grą i od razu dobrać. Hazardzista.org zaleca zatem najpierw dokładnie się zapoznać z zasadami obowiązującymi w danym kasynie. A kiedy wiesz już, jak się zachowa dealer przy soft 17, wybierz najodpowiedniejszą strategię gry w blackjacka – albo bardziej agresywną, albo bardziej pasywną.

Oceń artykuł

Najlepsze filmy

Karty, kości, pieniądze, emocje… Świat gamblingu jest po prostu fascynujący, dlatego nie raz znalazł drogę także na srebrny ekran.